ŠŤASTNÝ KONEC PROJEKTU ZA JEDEN PROVAZ PRO VERUNKU

Je podzim roku 2020. Po více než dvou letech od počátku tohoto projektu, po více než dvou letech tvrdé práce je projekt úspěšně ukončen, koupelna je hotová a slouží svému účelu.

Rekontrukce se v listopadu 2019 ujala firma CHB Dřevostavby s.r.o. Je nutno podotknout, že během rekonstrukce se vyskytlo několik problémů (délka rekonstrukce – ovliněná i koronavirovou pandemií, nekvalitně odvedená práce,…), nakonec se však vše vyřešilo a všechny práce byly dokončeny. Vzhledem k těmto problémům, firma CHB Dřevostavby poskytla řadu věcí na vlastní náklady nebo formou sponzorského daru.

Projekt Za jeden provaz pro Verunku splnil svůj účel – v domě rodiny Šrámkových je nyní bezbariérová koupelna. Každodenní péče o Verunku je výrazně jednodušší, Verunka si dokonce koupání oblíbila.

Děkujeme všem dárcům, bylo jich opravdu hodně, bez vás by nová koupelna nevznikla. Poděkování také patří těm, kteří stáli za realizací sbírky a pomohli s její propagací.

Další fotografie z nové koupelny naleznete v naší fotogalerii zde.

SEZNAM DÁRCŮ

Veřejná sbírka Za jeden provaz pro Verunku72 635 Kč
Život dětem o.p.s.50 000 Kč
Každý koš pomáhá, z.s.22 771 Kč
ČEPS a.s.20 000 Kč
Kohouti Česká Třebová – dražba dresu20 000 Kč
Dar studentů gymnázia Česká Třebová13 000 Kč
Golfový klub UNO Ústí nad Orlicí11 500 Kč
Style Plus s.r.o.10 000 Kč
SOLEA CZ8 200 Kč
PSP Izoterm s.r.o.5 000 Kč
Dar z Lidového plesu5 000 Kč
Vývojáři-UO Ondřej Novotný2 000 Kč
Ostatní drobní dárci7 500 Kč
Celkem247 606 Kč

Náklady se prozatím vyšplhaly na 207 587 Kč. Čeká se na poslední konečnou fakturu. Celková částka by neměla přesáhnout 250 000 Kč.

JAK TO VŠECHNO ZAČALO

Na chvíli se vraťme do roku 2018. Spolek Za jeden provaz byl osloven Markem Trejtnarem, organizátorem Memoriálu Mistra Jana Husa, aby zaštítil dobročinnou stránku této velké sportovní události. Díky kontaktům z řad spolku jsme se po vzájemné dohodě rozhodli pomoci mentálně handicapované Veronice Šrámkové a její mamince, která o ni nepřetržitě pečuje. Veřejná sbírka měla jasný cíl – vybrat dostatek finančních prostředků na velice potřebnou rekonstrukci koupelny. Tehdy nikdo netušil, co nás bude čekat. Mezi obyvateli České Třebové se doslova strhla obrovská lavina solidarity.

Sbírka započala na 21. ročníku Memoriálu Mistra Jana Husa. Na této akci jsme celý den byli s pokladničkou a také pořádali různé soutěže pro děti.

Během léta jsme se pak mohli setkávat v městském parku Javorka, kde jsme během hudebních čtvrtků a pátečních promítání byli připraveni s pokladničkou a potřebnými informacemi. Současně jste také mohli přispívat v květinářství Kaktus na Nádražní ulici v České Třebové. Pokladnička zde byla umístěna po celou dobu konání sbírky, za což moc děkujeme.

Veřejnou sbírku jsme slavnostně ukončili v sobotu 6. října 2018, kdy Za jeden provaz pořádal 4. Benefiční notování.

KDO JE VERUNKA

DSC_0440

Verunka je těžce mentálně handicapovaná dívka, která trpí mikrocefalií, lissencefalii I. typu, epilepsií, opožděným vývojem řeči, astigmatismem a skoliózou.

Maminka Eva a dcera Verunka spolu žijí ve vesničce Kozlov nedaleko České Třebové, společnost jim dělá asistenční pes Jirka. Je to černý labradorský retrívr. Od roku 2006 žijí maminka a dcera samy, tatínek rodinu opustil, když byly Verunce necelé 2 roky.

Verunka se narodila v roce 2004 a maminka o ni s plným nasazením pečuje, Při této péči dokázala vystudovat i vysokou školu.

Verunka jezdí pravidelně na hipoterapii a jednou ročně do Dětské léčebny Vesna v Janských Lázních. Je v péči neurologa a ortopeda.

Vrozená vada mozku (mikrocefalie) byla diagnostikována Verunce krátce po porodu. Vývoj dívky však zaostával. Dále pak byla diagnostikována lissencefalie I. typu. Verunku ve třech letech nepřijali do mateřské školy a maminka nemohla jít zpátky do zaměstnání. Proto se maminka rozhodla jezdit do daleké mateřské školy, ale samotná doprava tam i zpět byla pro obě velmi vyčerpávající. Nakonec Verunka nastoupila do speciální základní školy. Maminka v sobě našla odvahu a vrátila se k řízení auta, protože by to jinak nezvládly. V 8 letech se u Verunky projevily první epileptické záchvaty. Během záchvatů dívka ztrácela vědomí. Po 4 letech bylo nutné změnit medikaci. Momentálně je epilepsie kompenzovaná, ale vzhledem k růstu Verunky je velmi pravděpodobné, že současná dávka léků nebude dostačující, a bude se muset proto navyšovat.

  • Vývoj hrubé a jemné motoriky byl odlišný než u zdravých dětí. Nyní je Verunka neobratná, má stále zvýšené napění ve všech končetinách. Když upadne na zem, nedokáže vstát, nezvládne dřep a stoj na jedné noze. Co se týká jemné motoriky, s rukama stále něco dělá.
  • Verunka neudrží pozornost po delší dobu. V neznámém i známějším prostředí se neorientuje, nepozná, kde je vpravo a kde vlevo. Nedokáže se vrátit na místo, odkud přišla.
  • Dívka nechápe, že má narozeniny nebo že jsou Vánoce.
  • U Verunky se často střídají pozitivní a negativní emoce. Je velmi těžké identifikovat, co se v ní odehrává.
  • Verunka je nesamostatná.
  • Kvůli opožděnému vývoji Verunka postupně ztrácela kontakt se svými vrstevníky. Dnes se jí některé děti kvůli vzhledu bojí nebo se jí posmívají.
  • Verunka se dorozumívá pomocí ukazování, znakování nebo pomocí podstatných jmen a některých sloves ve druhé a třetí osobě nebo infinitivu.
  • Verunka je plně závislá na pomoci druhých osob, vyžaduje nepřetržitou péči.
  • Verunka dokáže sníst bez pomoci rohlík, nakrájenou zeleninu či sušenku. Polévku a hlavní jídlo však sama nesní.
  • Verunka je plně inkontinentní.

Koupání Verunky bylo velmi náročné. Maminka musela dívku přenést do vany a po koupání vytáhnout z vany ven. Proces koupání stěžoval i fakt, že Verunka koupání neměla v oblibě. Toto vše se změnilo s novou bezbariérovou koupelnou a Verunka si koupání dokonce oblíbila.